Vzorníky

ČESKÁ ČEJKA

 

Názvy dle ES: N - Böhmische Flügeltaube, F - Pigeon de Bohéme, A - Bohemian wing pigeon

Kropenka: N - Böhmische Flügelschecke, F - Papilloté de Bohéme, A - Bohemian tiger swallow

Původ: Česká republika, jižní a jihozápadní Čechy. Odedávna chována po obou stranách Krušných hor, Lužici a Slezsku.

Plemenné znaky: Typ středně silného polního holuba, kratšího tvaru, s nízkým a širokým postojem v mírném sklonu nazad, dobře vyvinutých pernatých ozdob (hladkonozí, rousní, hladkohlaví, chocholatí), přesné kresby a syté barvy.

Posuzování: Celkový dojem - typ a tvar těla - barva - kresba - pernaté ozdoby - barva oka a zobáku.

 

Exteriér

Hlava: Přiměřená k tělu, dobře zakulacená; čelo, temeno i záhlaví tvoří plynulou klenbu; hladkohlaví, nebo se širokou, hustou, volně stojící chocholkou s postraními růžicemi.

Oči: Tmavé, obočnice úzké, jemné, rúžové až červené.

Zobák: Poměrně tenký, souměrný, střední délky s mírně zahnutou špičkou, u černých a modrých je horní zobák černý, u stříbřitých rohový, u červených a žlutých světle narůžovělý. Dolní zobák u všech narůžovělý.

Ozobí: Jemné, mírně vyvinuté, s bílým popraškem.

Křídla: Široká, přiměřeně dlouhá, k tělu dobře přilehlá, letky spočívají volně na ocase, nekřízí se a nedosahují konce ocasu.

Ocas: Je úzce složený, přiměřeně krátký.

Opeření: Se širokými pery, pružné, hladké a k tělu dobře přilehlé.

Nohy: Poměrně krátké, široce nasazené, červené barvy, s drápky v barvě horního zobáku, přičemž nestejně zbarvené se nepostihují srážkou bodů. Postoj nízký, v mírném sklonu nazad. Rousní mají nohy hustě opeřené plným a do půlkruhu uspořádaným rousem, na lýtkách se supími pery tak, že prostor na spodní části těla je rousem zcela zaplněn.

Krk: Z ramen široce vysupuje, kratší, jemně utvářený, s dobře vykrojeným hrdlem.

Postava: Přiměřeně krátká, nízká, s mírným sklonem nazad, se širokou a dobře klenutou hrudí. Záda široká, přiměřeně krátká, s mírným sklonem.

Barva a kresba: Základní barva je bílá, barevná je kapka na hlavě ve tvaru mandle, užší u kořene zobáku, přičemž se nesmí dotýkat koutků zobáku a obočnic, dále jsou barevná křídla s vykrojením na horní části štítu ve tvaru srdce, které musí být široké, pravidelně rozložené a dobře ohraničené, u rousných je barevný i rous; supí pera mají být bílá, přičemž barevná pírka v supích perech se nepostihují srážkou bodů. Barvy syté, čisté a rovnoměrně rozložené; u modrých a stříbřitých tmavší kapka; modrá je blankytná, konce letek šedočerné; stříbřitá je světle stříbřitá šeď, konce letek šedohnědé. Lesk u černých na štítech kovově zelený, u červených kovově červený, u žlutých narůžovělý. Ostatní bez lesku, svit v barvě žádoucí u všech barev.

Rázy: Barevnopruhé; modré s černými pruhy, stříbřité s šedohnědými pruhy, kapraté v barvě modré a stříbřité. Bělopruhé ve všech barvách. Šupkaté ve všech barvách; šupkatost je tvořena bílými trojúhelníčky na barevném základu barvy, nejjemnější jsou v ramínkách, směrem ke konci křídel se zvětšují, až přechází v dobře protažené pruhy. U modrých je šupkatost lemována černošedě, u stříbřitých šedohnědě, u černých se v letkách objevují bílé skvrny velikosti hrachu. Bíle prokvetlý rous není považován za vadu. Kropenky - každé liché (mimo prvního) pero v ručních a loketních letkách je bílé, ve štítech a v rousech se střídá, pokud možno pravidelné, vždy pero bílé s barevným.

 

Vady

Výlukové - chybějící kapka, jiná barva očí než tmavá, zcela tmavý dolní zobák, tmavé obočnice.

Velké - punčoškatý nebo velmi krátký rous, chybějící supí pera, špičatá chocholka, bílá pera v ručních letkách a rousu (mimo kropenek), tmavší obočnice, černý horní zobák u žlutých a červených, světlý u černých a modrých, silně našedlá, zamodralá, zahnědlá barva, velké nedostatky kresby, dělený nebo stříškovitý ocas.

Malé - vady hlavy, zobáku, kresby, postavy, nohou, krku, ocasu, skvrnitá světlá obočnice, řidší, kratší rous, chybějící růžice, níže posazená nebo přilehlá chocholka, hříva, třepenité peří, fialový lesk u černých.

 

Kroužek: H 8, R 11

 

 

ČESKÁ LYSKA BĚLOOCASÁ

 

Názvy dle ES: N – Böhmische Schnippe weisschwanzig, F – Huerte Queue Blanche de Bohéme, A – Czech spot Whitetail

Původ: Česká republika oblast Krušných, Lužických a Jizerských hor.

Plemenné znaky: Velikostí a celkovým dojmem připomíná středně silného polního holuba s bílou čelní lysinkou a bílým ocasem a charakteristickými barevnými a kresebnými kombinacemi.

Posuzování: Celkový dojem – barva – kresba – pernaté ozdoby – typ a tvar těla – barva očí a zobáku.

 

Exteriér

Hlava: přiměřená k tělu, dobře zakulacená, čelo, temeno a záhlaví tvoří plynulou klenbu.

Oči: oranžově červené u červených a žlutých, tmavé u černých, modrých a stříbřitých. Obočnice jsou poměrně úzké, u rázů s tmavou duhovkou černošedé až černé, u ostatních růžové až červené.

Zobák: tenčí, přiměřeně dlouhý, na konci mírně zahnutý; u černých a modrých černý, u stříbřitých rohový, u červených a žlutých světle růžový. Ozobí málo vyvinuté s bílým popraškem.

Křídla: široká, přiměřeně dlouhá, k tělu přilehlá, letky spočívají volně na ocase, nekříží se a nedosahují konce ocasu.

Ocas: je dobře složený.

Opeření: široké, pružné, hladké a přilehlé.

Nohy: poměrně nízké, široce nasazené, červené barvy. U rousných jsou porostlé středně dlouhým, dobře uzavřeným a do půlkruhu směřujícím rousem, ukončeným supími pery. Drápky jsou v barvě zobáku.

Postoj: široký a nízký.

Krk: široce nasazený, kratší, jemně tvarovaný, s dobře vykrojeným hrdlem.

Postava: přiměřeně krátká, nízká, se širokou hrudí. Tělo je v mírném sklonu nazad.

Barva a kresba: Barvy jsou syté, čisté a rovnoměrně rozložené po všech barevných částech opeření. Probarvení jde až do konce letek, podocasního klínu a rousů. U modrých jsou konce letek šedočerné, u stříbřitých šedohnědé; hruď a krk je modrých a stříbřitých tmavší. Kresba je všem rázům společná. V převažujícím barevném opeření je bílá lyska na čele ve tvaru menšího bobu, se zúžením u kořene zobáku. Nesmí se dotýkat koutků zobáku a obočnic. Bílý je rovněž ocas s přesným ohraničením na barevné části na kostřeci. Podocasní klín a rousy jsou vždy barevné. Všechny kresby musí být pravidelně a ostře ohraničené. Po celém těle je sytý lesk až do podocasního klínu; u černých na krku modrozelený, jinde zelený; u modrých na krku a hrudi zelený až modrozelený; stříbřití jsou bez lesku; u červených na krku červený, jinde zelený; u žlutých narůžovělý. Svit je žádoucí u všech barev.

Rázy: Kapraté; modré a stříbřité. U modrých tvoří kresbu černé, u stříbřitých šedohnědé trojúhelníčky na barevných štítech. Nejjemnější kapratost je v ramínkách, směrem ke konci štítů se rozšiřuje, až přechází v pruhy. Barevnopruhé; modré černopruhé a stříbřité šedohnědopruhé. Bělopruhé; ve všech barvách; u modrých jsou pruhy na vnější straně černě a u stříbřitých šedohnědě lemovány. Šupkaté;ve všech barvách, u modrých je šupkatost úzce lemována černošedě, u stříbřitých šedohnědě. V letkách se mohou vyskytovat bílé skvrny velikosti hrachu, tzv. pěnkavčí kresba, která je předností. Bronzové; základní barva je černá, kromě štítů, které jsou bronzově zbarveny a jednotlivá pírka mají černé lemování. Pěnkavčí kresba je u tohoto rázu předností. Mramorované; v základní barvě jsou shodné s bronzovými, avšak kresba štítů je smetanově-mramorovaně zabarvená aje uspořádána tak, že u kořene jsou pírka bílá a jejich konce jsou lemovány tmavší, červeně bronzovou barvou, čímž tvořína štítech mramorování. Mírně prokvetlé rousy nejsou vadou.

 

Vady

Výlukové: pernaté ozdoby hlavy, méně než 9 bílých per v ocase, barevná pera v ocase, chybějící lyska.

Velké: nestejně zbarvené, žluté, oranžové nebo skvrnité duhovky u černých, modrých a stříbřitých; tmavé nebo perlové duhovky u červených a žlutých. Velké černé skvrny na světlém zobáku, velké světlé skvrny na tmavém zobáku, příliš krátký a řídký rous, bílá pera v rousu a podocasním klínu, velká lyska dotýkající se koutků zobáku nebo obočnic, bílá skvrna kolem kloaky, namodralá obočnice u červených a žlutých, příliš vysoké nohy, namodralé peří u červených a žlutých, našedlá barva bez lesku u černých, bronzových a mramorových.

Malé: drobné nedostatky barvy, kresby a zabarvení zobáku a očí, odchylky od tvaru těla a hlavy, kratší rous, mírně třepenité peří, záběly v rousu mimo mramorových.

 

Kroužek: H 8, R 11

 

 

 

Zdroj: Vzorník plemen holubů 2008; Václav Ráček, Sylvestr Chrastil, Leo Lukovský

Vyhledávání


Nepřihlášený